.

Troška informací o bavlně

Jen těžko byste hledali příjemnější materiál na každodenní nošení, než je bavlna. Je přírodní, jemná, prodyšná a má v textilním průmyslu čestné místo díky svému univerzálnímu využití. Z bavlny se dnes vyrábí snad každý kus oblečení, na který si vzpomenete. Typicky se s ní setkáváme u triček, mikin, legín, ale také u spodního prádla nebo punčocháčů. Její skvělé vlastnosti a přírodní původ ocení především alergici, atopici a je nanejvýš vhodná také pro miminka.

Něco málo z historie bavlny

Odkud se bavlna vzala a kdy se s ní začalo obchodovat? 

  • První zmínky o pěstování bavlníku pochází již z 4. tisíciletí před naším letopočtem.
  • Skutečně ověřená písemná zmínka o exportu bavlny z Indie pochází ze 7. století před naším letopočtem. Indie je tak pravděpodobně zemí, odkud se bavlník dostal do dalších států světa.
  • V 16. století Arabové přivezli bavlnu do Španělska, odkud se dostala do Ameriky. Nejprve bavlnu nosili pouze bohatí Aztéci.
  • V roce 1764 byl v Anglii vynalezen první stroj na předení.
  • O pár let později v roce 1785 najdeme zmínku o první dílně na výrobu bavlněných látek.

Dnes jsou předními pěstiteli bavlny především Čína, USA, Indie, Pákistán a Uzbekistán.

Bavlna a příměsi

Čistá bavlna se skládá přibližně z 90% celulózy, zbytek tvoří voda, bílkoviny, tuky a vosky. Právě zmíněná celulóza má celou řadu vhodných vlastností pro výrobu oblečení.

Proč se u oblečení nesetkáme pouze s čistou 100% bavlnou, ale používá se v příměsích, typicky s elastanem nebo polyesterem? Jde o dosažení jejích nejlepších vlastností, protože bavlna s příměsemi je pružná, elastická a nežmolkuje. 

 

Gramáž bavlny

U bavlny se sleduje mimo jiné také její gramáž. Jedná se o hmotnost textilu přepočtenou na 1 metr čtverečný. Textil s nižší gramáží je často průsvitný a snadno se proděraví. V oděvech velmi vysoké gramáže se nejspíš také nebudete cítit úplně pohodlně, jelikož jsou velmi těžké a zapotíte se v nich. Ideální gramáž bavlněné tkaniny se pohybuje někde mezi 170 – 190 gramy na metr čtverečný.

Praní a žehlení bavlny

Bavlna se vyznačuje vysokou odolností. Jen těžko byste hledali tak odolný materiál, který vydrží mnohonásobné praní a žehlení i na vyšší teploty. Barevnou bavlnu raději perte jen do 60° pro lepší stálost barev. Vždy se řiďte předepsanou péčí na jednotlivých oděvech, abyste předešli jejich případnému poškození. Bavlnu je také zpravidla možné sušit v sušičce.

Další zajímavosti o bavlně

  • Existuje zhruba 67 druhů bavlníku. Kvalita bavlny je ovlivněna především zralostí a délkou vláken, jemností nebo drsností a čistotou úrody.
  • Z bavlníku se lisuje olej, který se používá na mazání strojů. S upraveným bavlníkovým olejem se lze také setkat v kosmetice, potravinářství nebo farmacii.
  • Bavlna je komodita, s kterou se obchoduje na burzách. Mezi nejznámější patří burzy v New Yorku, Bombaji a v Brémách.
  • Bavlna poskytuje zdroj příjmů zhruba dvěma stům milionů lidí na světě, a to od pěstování až po obchodování s bavlněnými textiliemi.