.

Troška informací o bavlně

Jen těžko byste hledali příjemnější materiál na každodenní nošení, než je bavlna. Je přírodní, jemná, prodyšná a má v textilním průmyslu čestné místo díky svému univerzálnímu využití. Z bavlny se dnes vyrábí snad každý kus oblečení, na který si vzpomenete. Typicky se s ní setkáváme u triček, mikin, legín, ale také u spodního prádla nebo punčocháčů. Její skvělé vlastnosti a přírodní původ ocení především alergici, atopici a je nanejvýš vhodná také pro miminka.

Něco málo z historie bavlny

Odkud se bavlna vzala a kdy se s ní začalo obchodovat? 

  • První zmínky o pěstování bavlníku pochází již z 4. tisíciletí před naším letopočtem.
  • Skutečně ověřená písemná zmínka o exportu bavlny z Indie pochází ze 7. století před naším letopočtem. Indie je tak pravděpodobně zemí, odkud se bavlník dostal do dalších států světa.
  • V 16. století Arabové přivezli bavlnu do Španělska, odkud se dostala do Ameriky. Nejprve bavlnu nosili pouze bohatí Aztéci.
  • V roce 1764 byl v Anglii vynalezen první stroj na předení.
  • O pár let později v roce 1785 najdeme zmínku o první dílně na výrobu bavlněných látek.

Dnes jsou předními pěstiteli bavlny především Čína, USA, Indie, Pákistán a Uzbekistán.

Bavlna a příměsi

Čistá bavlna se skládá přibližně z 90% celulózy, zbytek tvoří voda, bílkoviny, tuky a vosky. Právě zmíněná celulóza má celou řadu vhodných vlastností pro výrobu oblečení.

Proč se u oblečení nesetkáme pouze s čistou 100% bavlnou, ale používá se v příměsích, typicky s elastanem nebo polyesterem? Jde o dosažení jejích nejlepších vlastností, protože bavlna s příměsemi je pružná, elastická a nežmolkuje. 

 

Gramáž bavlny

U bavlny se sleduje mimo jiné také její gramáž. Jedná se o hmotnost textilu přepočtenou na 1 metr čtverečný. Textil s nižší gramáží je často průsvitný a snadno se proděraví. V oděvech velmi vysoké gramáže se nejspíš také nebudete cítit úplně pohodlně, jelikož jsou velmi těžké a zapotíte se v nich. Ideální gramáž bavlněné tkaniny se pohybuje někde mezi 170 – 190 gramy na metr čtverečný.

Praní a žehlení bavlny

Bavlna se vyznačuje vysokou odolností. Jen těžko byste hledali tak odolný materiál, který vydrží mnohonásobné praní a žehlení i na vyšší teploty. Barevnou bavlnu raději perte jen do 60° pro lepší stálost barev. Vždy se řiďte předepsanou péčí na jednotlivých oděvech, abyste předešli jejich případnému poškození. Bavlnu je také zpravidla možné sušit v sušičce.

Další zajímavosti o bavlně

  • Existuje zhruba 67 druhů bavlníku. Kvalita bavlny je ovlivněna především zralostí a délkou vláken, jemností nebo drsností a čistotou úrody.
  • Z bavlníku se lisuje olej, který se používá na mazání strojů. S upraveným bavlníkovým olejem se lze také setkat v kosmetice, potravinářství nebo farmacii.
  • Bavlna je komodita, s kterou se obchoduje na burzách. Mezi nejznámější patří burzy v New Yorku, Bombaji a v Brémách.
  • Bavlna poskytuje zdroj příjmů zhruba dvěma stům milionů lidí na světě, a to od pěstování až po obchodování s bavlněnými textiliemi.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení