.

Novinky

Co znamená označení Oeko-Tex® Standard 100 a proč byste ho měli vyžadovat?

oekoht

Oeko-Tex® Standard 100 je jedním z nejznámějších označení na světě. Používá se pro textilie testované na přítomnost škodlivin. Pokud toto označení najdete na štítku vašeho oblečení nebo domácího textilu, můžete si být jisti, že při jejich výrobě nebyly použity žádné chemické látky.

Význam Oeko-Tex® Standard 100

Má textilní výrobek štítek Oeko-Tex® Standard 100? Výborně. Znamená to, že každá jeho součást byla testována na přítomnost škodlivých látek. Výrobek je díky tomu bezpečný pro lidské zdraví. Testy provádí nezávislé partnerské instituty Oeko-Tex® Standard 100 na základě rozsáhlého katalogu kritérií.

Při testu berou v úvahu řadu látek, které mohou být škodlivé pro lidské zdraví. V mnoha případech dokonce mezní hodnoty pro

Oeko-Tex® Standard 100 přesahují národní i mezinárodní požadavky.

 

Certifikát Oeko-Tex® Standard 100

Katalog kritérií pro Oeko-Tex® Standard 100 je aktualizován alespoň jednou ročně. Pravidelně je také rozšiřován o nové vědecké poznatky nebo zákonné požadavky. Certifikát se výrobcům vydává na jeden rok.

Jako zákazník díky tomu máte jistotu, že značka nemůže polevit v dodržování přísných požadavků.

 

Třídy produktů Oeko-Tex® Standard 100

Oeko-Tex® Standard 100 rozlišuje čtyři třídy produktů. Liší se podle účelu použití a také v požadavcích na kvalitu.

 

Goldea a Oeko-Tex® Standard 100

My si na kvalitě našich látek zakládáme. Všechny naše produkty jsou proto vyrobené s ohledem na životní prostředí a vaše zdraví.

Třída 1: Tato třída produktů zahrnuje výrobky pro kojence a musí splňovat ty nejpřísnější požadavky.

Třída 2: Tato třída produktů zahrnuje produkty, které přichází do styku s pokožkou. Patří sem například oblečení, spodní prádlo, povlečení nebo matrace.

Třída 3: Tato třída produktů zahrnuje výrobky, které nepřichází do kontaktu s pokožkou. Jsou to například bundy, vesty nebo opasky.

Třída 4: Tato třída produktů zahrnuje dekorační textil a interiérové doplňky. Sem patří například ubrusy, záclony nebo čalounické látky.

 

Investujte do kvalitních a udržitelných produktů

Bavlna se stala jedním z nejpoužívanějších materiálů v textilním průmyslu, ale i součástí našeho každodenního života. Běžně nosíme oblečení vyrobené z bavlny, utíráme si ruce do bavlněných ručníků, a dokonce uleháme do bavlněného povlečení. Bavlna je všudypřítomná, ale není bavlna jako bavlna.

Jaký je rozdíl mezi bavlnou a biobavlnou? A proč na tom tak záleží?

 

Co je to bavlna

Bavlna_západ

Bavlna se během několika posledních stovek let stala nepostradatelným materiálem při výrobě textilií. Popularitu si získala především kvůli své měkkosti a odolnosti, kterou u jiných látek nenajdeme. Její vlastnosti však lidé znali již 5000 let před naším letopočtem, kdy ji s vysokou pravděpodobností využívali obyvatelé tehdejšího Mexika a okolí řeky Indus a Gangy.

Do Evropy nám tento materiál přinesly až Římané. Bohužel výroba látek z ní byla pro tamní obyvatele až příliš nákladná, a proto si bavlněné oblečení mohla dovolit pouze elita. Kouzlo bavlny bylo opětovně objeveno až mezi 17. a 19. století, kdy započala nová éra výroby textilií.

Od té doby ušla výroba bavlny velký kus cesty, přičemž k jejímu pěstování dochází především v zemích třetího světa. Na tamních polích jsou pěstovány dlouhé lány bavlníku, který ke své prosperitě vyžaduje dostatek vlhkosti, stálý přísun vody a vysoké teploty.

Jak se bavlna získává a proč škodí životnímu prostředí

Cílem každého pěstitele bavlníku je, aby všechny plodiny úspěšně odkvetly a vytvořily se na nich tobolky s kousky bavlny. Ty jsou následně sklízeny pomocí těžkých strojů a připravovány na další zpracování v podobě čištění a tkaní bavlněných vláken. Z těch jsou poté vytvářeny látky různých barev a vlastností.

Jak asi správně hádáte, během celého procesu je využíváno obrovské množství chemikálií, pomocí kterých jsou látky čištěny, napouštěny a barveny. Většina těchto látek může být i toxických a mít negativní vliv na naše zdraví nebo přinejmenším způsobovat různá podráždění a alergie.

Mimo to je během pěstování bavlníku využíváno obrovské množství nebezpečných pesticidů, přičemž je prokázáno, že více než 16 % roční světové spotřeby těchto látek spadá právě na výrobu bavlny.

Organizacím bojujícím za lidská práva dělají vrásky i pracovní podmínky a platy zaměstnanců, které jsou v zemích třetího světa nedostačující, což se často odráží i na kvalitě samotné bavlny.

Největší problém představuje bavlna pro spotřebu vody, které se během celého procesu spotřebuje více než při výrobě jiných materiálů. K získání pouhého jednoho kilogramu bavlny je totiž podle organizace WWF (World Wide Fund for Nature) potřeba více než 20 tisíc litrů vody. Jen pro představu průměrný člověk potřebuje ke každodennímu životu přibližně 142 litrů vody denně. Výroba jen malého množství bavlny se tak rovná téměř denní spotřebě menšího města.

Proč je len PREMIOVÝ materiál? Zároveň milovaný i zavrhovaný?

Tkaniny ze lnu jsou prověřené a oblíbené – jak dobou, tak především tím, že lněné oděvy se drží po staletí na výsluní jako součást dámských i pánských šatníků.

 

Historie tohoto materiálu podle některých zdrojů sahá až do starověkého Egypta. Ač v průběhu svého módního vývoje dostal len mnoho jmen, včetně přízviska „materiál pro chudý lid“, dnes se dostává i do kolekcí značek těch nejzvučnějších jmen.
 

Věděli jste...

… že francouzské slovo lingerie, které dnes používáme
jako souhrnný výraz pro spodní prádlo, označoval původně právě
prádlo ze lnu?

 

Technologicky se postup zpracování lnu za staletí téměř nezměnil. Tkaniny z čistého lnu patří mezi prémiové materiály právě i proto, že kvalitní přírodní vlákenný materiál nebyl poškozen agresivními chemickými procesy. Nejen materiál v metráži, ale i oděvní produkty ze lnu působí chladně elegantním dojmem, nikoliv však studeně a nudně, ale ušlechtile a stále moderně.

Pokud jde o komfort, a to nejenom v horkých letních dnech, len bude tvojí nejsilnější zbraní. Milovaný materiál proslulý svou prodyšností a neskonalou trvanlivostí, ale též svou specifickou strukturou a pro některé typy lněných materiálů též luxusním leskem, se stane tvým oblíbencem. Pokud se u tebe tak již nestalo, stejně jako u nás. My jsme mu propadli určitě.

Tradice, jejíž návrat po období spánku opět ožívá

Pěstováním a zpracováním lnu se zabývá téměř celý svět, přestože je celý proces u lnu mnohem dražší než například u bavlny. Mezi největší esa patří Francie, Belgie, Nizozemsko, a především Severní Irsko, které materiálem zásobuje prakticky celou Evropu. Len patřil dlouhá léta též k Čechám. Pěstoval se tu a omezeně se pěstuje stále – především na Českomoravské vrchovině. Výrobci lokálního, myšleno českého původu pak zpracovávají nejen u nás vypěstovanou surovinu, ale i len dovážený.

Ve světě se celkově očekává vzestup spotřeby lněných tkanin a poptávky po nich. Přes svou dlouhou tradici (či právě pro ni) je len i v současné době celým světem uznáván za vlákno klasické a stále módní. Nepatří sice mezi nejzastoupenější materiály na trhu s módou, ale samotný len je považován a vnímán jako prémiový materiál. 

 

Co je len? Od modrého kvítku po produkt, který mohou dědit naše děti

Květina s typickými drobnými bleděmodrými kvítky a stonkem vysokým okolo 80 cm, jemná, a přitom jedna z nejdéle používaných přírodních surovin, která – chtělo by se snad až říci – zvládne vše. I modernizaci. Lněný vlákenný materiál se získává ze stonků lnu setého (Linum usitatissimum).

Vzpomeňme si na krtečka a jeho kalhoty

Zajímavé je, že se výroba lnu od nejstarších časů příliš nezměnila. Pohádku o Krtečkovi a jeho modrých kalhotkách známe asi všichni. Lněná vlákna se získávají ze stonků rostlin řadou speciálních technologických postupů. Jen pro představu onoho složitého procesu uveďme několik kroků, kterými musí len projít, než se z něj může začít tkát:

 

- stonky se drhnutím zbavují listí,

- máčení nebo rosení rozpustí pektózu, která spojuje vlákna s dřevovinou stonku,

- lámáním a potěráním se drtí dřevovina a odděluje se koudel od dlouhých vláken,

- vochlováním se svazky lnu dělí a zároveň se odstraní hrubá a krátká vlákna,

- lněná vlákna se spřádají za mokra v příze různých jemností a kvalit.

 

I barva lněného vlákna hraje důležitou roli již při hodnocení kvality vstupního lněného materiálu. Surový len rosený je tmavší, stříbrošedý, len máčený je nažloutlý až plavý. Přírodní barva lnu se pak často vyběluje, zvláště před barvením nebo potiskováním.

Tradiční základ zpracování lnů zůstává, jen se nyní více používají některé finální (do)úpravy látek či hotových lněných produktů. Len se změkčuje, barví nebo bělí, opatřuje nepromokavou vrstvou, snižuje se jeho mačkavost apod.

Čistý len či ten směsovaný

Jako lněné látky lze označit ty, které jsou ze 100% lnu nebo s minimálně 50% podílem lnu ve směsi s jiným materiálem (bavlna, hedvábí, viskóza a další). Ve své čisté podobě však patří len k nejušlechtilejším materiálům na oděvním trhu.

Len patří k zásadním celoročně používaným materiálům (nejen v létě), skvěle vynikne sám o sobě i s kvalitní bavlnou. Kombinace pískových lněných kalhot a bílé košile je nestárnoucí klasikou. Vzdušné lněné šaty by neměly chybět v žádném dámském šatníku. Lněná sukně či elegantní volnější šortky zkombinované s hedvábným topem a lněná košile s denimovými kalhotami… co víc si přát. Jednoduché, pohodlné, a přitom stylové.

Benefity, které len poskytuje

Oblíbenost lnu spočívá v jeho benefitech. Vlastnostech, které žádný jiný materiál nenabízí.

Především v jeho prodyšnosti. Tajemství této vzdušnosti je skryté v tom, že na výrobu lnu je potřeba přibližně poloviční množství vláken v porovnání s bavlnou. Navíc má sám o sobě příjemný vzdušný a chladivý omak.

Dalšími výhodami lnu je schopnost absorbovat vlhkost a zároveň absorbovanou vlhkost mnohem rychleji uvolnit, čímž oproti ostatním přírodním tkaninám mnohem rychleji schne. Jde tedy o ideální materiál do horkého a zároveň vlhkého počasí.

Len je také materiálem hypoalergenním, který nezpůsobuje alergické reakce. Díky své hladké struktuře vlákna (na rozdíl od ostatních vláken – např. bavlna, hedvábí, vlna mají šupinkatý povrch) je navíc mimořádně odolný vůči znečištění a zašpinění, protože nepohlcuje prach, odolává roztočům, plísním, ale i bakteriálnímu znečištění. Je tedy mimořádně vhodným materiálem pro lidi trpící různými druhy alergií, astmatu, atopického ekzému, lupenkou apod.

Skvěle odolává negativnímu působení lidského potu – nedochází k vytváření tzv. „map“.

Len má oproti jiným textilním vláknům velmi vysokou odolnost. Jednou z nejdůležitějších vlastností lněného vlákna je právě pevnost (až o 30 % pevnější než bavlna, za mokra až o 60 %!), výborně drží tvar i po mnoha vypráních. S odstupem času se začíná příjemně lesknout. Čím je len starší, tím je měkčí a na dotek příjemnější (bavlna má spíše opačnou tendenci). Z pevného vlákna lze vyrobit pevnější a hodnotnější výrobky. Pevnost je částečně ovlivněna podmínkami v období růstu rostlin, ale také způsobem, jakým je zpracován. Jemnost vlákna je rozhodující pro jemnost konečné příze. Čím jemnější je vlákno, tím jemnější lze vypříst přízi a tím jemnější může být lněný výrobek. Není tedy lnářský průmysl jako lnářský průmysl a i zde je potřeba vybírat kvalitního dodavatele, zpracovatele i výrobce. Jedině budou-li přistupovat k materiálu s úctou a jako ke kvalitnímu materiálu pro zpracování – bude příze (vlákno), metráž i konečný produkt skvělý a kvalitní.

Lněné výrobky takřka nestárnou, jsou mimořádně odolné vůči mechanickému poškození a u struktury plátna téměř nedochází k „řídnutí“, a to ani přes nestejnoměrnost vláken a rustikální výraznější povrch typický u jemných i hrubších lněných přízí.

 

- pevný a odolný

- prodyšný, skvěle odvádí teplo i vlhkost

- hypoalergenní

- poskytuje ochranu proti UV záření

- dobře drží tvar

- na jeho zpracování se používá méně vody a chemikálií (ekologičtější než bavlna)

- nepřitahuje a nepohlcuje prach (nemusí se prát tak často jako bavlna)

 

Nikdo nejsme dokonalí

Pochopitelně i len s sebou nese jisté nevýhody. Neelasticita a z jistého úhlu pohledu „tvrdost“ samotného materiálu nemusí pro mnoho lidí znamenat žádný problém, ale největší nevýhodou lnu je jeho výrazná mačkavost.

- vysoká mačkavost, která ale není vždy na škodu

- je třeba počítat se srážlivostí při praní, v případě, že výrobce neuvádí, že se jedná o sanforizovaný, tedy předsrážený len. I pak ale mírná srážlivost při vysokých teplotách ke lnu patří.

- snadno se obarví od ostatních materiálů

Pečovat o to, na čem nám záleží

Len rád dýchá, a proto lněné oblečení skladuj ve skříni volně uložené a občas ho můžeš i provětrat na čerstvém vzduchu.

Lněné výrobky dobře snášejí klasické praní v pračce. Při prvním praní je ale nutné počítat s určitou mírou srážlivosti – zhruba 3–7 %, jedná se o specifickou vlastnost lněného vlákna, kterou je možné zmírnit důsledným dodržením doporučených pravidel.

Hladká struktura lněného vlákna umožňuje při praní mnohem snadnější uvolnění nečistot. Proto lněná tkanina nevyžaduje vysoké prací teploty (ačkoliv jim odolá) nebo agresivní prací prostředky. Lněné vlákno totiž vykazuje vysokou odolnost proti působení zásaditých látek, kyselin a jejich roztokům. Ideálně per na 40 °C. Některé bílé lny snesou i teplotu 60 °C. Lněná vlákna jsou náchylnější k lámavosti, neměla by se tedy ždímat. Při praní a máchání zachovej stejnou teplotu vody. Při praní lnu používej jemný prací prostředek a prací cyklus pro delikátní materiály. Vyhni se aviváži i bělidlům. Lněné oblečení můžeš na krátkou dobu sušit v sušičce na šetrný program.

- doporučujeme prát při 40 ºC s volbou šetrného programu, některé výrobky je možné prát i při 60 ºC. Len je možné i vyvářet (vlákno se nepoškodí), ale je nutné počítat s větší srážlivostí materiálu (5–10 %).

- při praní používej ekologické prací prostředky nejlépe na bázi mýdla (jelen, marseillské mýdlo apod.)

- len má tendenci chytat vlákna jiných tkanin (bavlna, vlna apod.), je tedy vhodné prát lněné výrobky samostatně

- neběl ani nepoužívej chemické čisticí prostředky

- ždímej při nižších otáčkách (omezíš především přirozenou mačkavost původního materiálu – vyšší otáčky vláknu neublíží)

- nedoporučujeme používat sušičky, suš klasicky na šňůře, prádlo dobře vypni (omezíš přirozenou mačkavost)


Len před žehlením trochu nakrop, půjde ti to snadněji. Obecně se len žehlí na vyšší teplotu. Světlé lny můžeš žehlit oboustranně, tmavé naruby, aby se nevytvořily bílé mapky. Při praní s jinými materiály může len pohlcovat jemné chloupky, a ztratí tak svůj lesk a barvu. Proto dej lněné věci do lněného „pytle na praní“ nebo do lněného polštáře.

 

- před žehlením nebo mandlem látku navlhči

- při žehlení používej nejvyšší žehlicí teploty (obvykle je na ovládání uvedeno: len, linen, leinen apod.) – len má mimořádnou      schopnost odolávat vysokým teplotám, které navíc lépe vyrovnají pomačkané vlákno

 

Výše uvedené zásady mohou ještě navýšit už tak dlouhou životnost lněného materiálu, která je opravdu mimořádná. Navíc má i environmentální hodnotu – z hlediska nízké energetické náročnosti a ekologické zátěže. Příjemný může být jistě i ekonomický efekt (dlouhá trvanlivost materiálu, nízké teploty při praní, kratší prací cyklus).

Přestože žijeme v období modernizace snad úplně všeho okolo nás, v době, kdy syntetická, neprodyšná, ale nemačkavá a téměř bezúdržbová vlákna bereme jako přirozenou součást, touží člověk po doteku přírody, po něčem neumělém, částečně nedokonalém, po něčem, co není naprogramované a přesné.